• AccountKonto parafialne: 10 1050 1344 1000 0004 0042 7753

 • Triduum paschalne
  Triduum paschalne

  Ceremonie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty rozpoczną się o godz. 18.00 - bez udziału wiernych. Prosimy Parafian o włącznie się w celebracje transmitowane przez środki masowego przekazu.

  W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Obrzęd ten prosimy przeprowadzić w swoich domach wg tekstu dostępnęgo >>TUTAJ<<

 • Koronawirus
  Koronawirus

  NAJNOWSZE DOKUMENTY METROPOLITY KATOWICKIEGO
  W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE

  LIST PASTERSKI O PRZEŻYWANIU WIELKIEGO TYGODNIA I WIELKANOCY

  ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO

 • Wielki Post 2020
  Wielki Post 2020

  Metropolita katowicki podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania:

  • sakramentu pokuty i pojednania (w tym stały konfesjonał)
  • wszystkich nabożeństw (także Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali)
  • spotkań formacyjnych
  • spotkań grup parafialnych
  • msze święte będą odprawiane BEZ OBECNOŚCI WIERNYCH
 • Msze na żywo
 • Porządek mszy
  Porządek mszy

  DO ODWOŁANIA CELEBROWANIE WSZYSTKICH MSZY ŚWIĘTYCH I  TRIDUUM PASCHALNEGO JEST BEZ OBECNOŚCI WIERNYCH!!!

  Poza celebracjami kościół pozostaje otwarty jako miejsce na indywidualną modlitwę.

  Zapraszamy wszystkich do włączenia się w modlitwę różańcowa o godz. 20.30. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności będzie głos dzwonów o godz. 20.15. 

 • Spowiedź
  Spowiedź

  DO ODWOŁANIA POSŁUGA W SAKRAMENCIE POKUTY
  ZOSTAJE ZAWIESZONA!!!

  W sytuacjach wyjątkowych JEDYNIE ci wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie.

 • Adoracja Najświętszego Sakramentu
  Adoracja Najświętszego Sakramentu

  OD NIEDZIELI PALMOWEJ AŻ DO II NIEDZIELI WIELKANOCNEJ USTAJE WIECZYSTA ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

 • Odwiedziny chorych
  Odwiedziny chorych

  DO ODWOŁANIA POSŁUGA WOBEC OSÓB CHORYCH ZOSTAJE OGRANICZONA DO WIATYKU UDZIELANEGO WIERNYM W WYPADKU BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA.

 • Biuro parafialne (Wielki Tydzień)
  Biuro parafialne (Wielki Tydzień)
  Poniedziałek:  Nieczynne
  Wtorek: 16.00-17.30
  Środa: 8.30-9.00 i 17.00-17.30
  Czwartek: Nieczynne
  Piątek: Nieczynne
  Sobota: Nieczynne

  Furta klasztorna:

  Poniedziałek - Piątek:   8:00-12:00
  Sobota: 8:00-12:00
 • Ochrona danych osobowych w Kościele

  W związku z wejściem w życie 25 maja 2018r. nowych wytycznych dotyczących ochrony danych osobowych (RODO) odnoszących się także do Kościoła Katolickiego zapraszamy do zapoznania się z niektórymi aspektami praktycznymi.

A A A

Parafia

W naszej parafii grupa mężczyzn MSJ spotyka się na wspólnej modlitwie i dzieleniu się tym, co się dzieje w naszym życiu duchowym od 18 sierpnia 2014 roku. Inicjatorem powstania grupy w naszej parafii był Szymon, który został zainspirowany do działania na rzecz ewangelizacji mężczyzn podczas spotkania z Donaldem Turbitem w kwietniu tego samego roku. Spotkania odbywają się za aprobatą i z błogosławieństwem ojca Proboszcza.

Przez cały ten okres spotkania męskiej grupy odbywają się regularnie - w każdy poniedziałek, z wyjątkiem jednego poniedziałku w miesiącu, na który zaplanowana jest Eucharystia dla całego rybnicko-wodzisławsko-żorsko-jastrzębskiego środowiska MSJ. Do niedawna był to trzeci poniedziałek miesiąca w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Rybniku na Nowinach. Od września 2018 jest to pierwszy poniedziałek miesiąca o 19:30 w Bazylice św. Antoniego w Rybniku.

Co jeszcze jest ważne? Nasze spotkania mają charakter otwarty. Każdy mężczyzna może w nich uczestniczyć, czy to regularnie, czy sporadycznie. Nie trzeba się umawiać, ani wcześniej zapowiadać chęci uczestnictwa w spotkaniu. Wystarczy przyjść. Jesteśmy otwarci na nowe osoby i zapraszamy, by do nas dołączyć. Spotykamy się w domu parafialnym w salce na parterze. Zazwyczaj jest nas kilka osób. Termin ustaliliśmy na poniedziałki po zakończeniu parafialnej mszy świętej, czyli ok. godziny 19:15. W czasie spotkania chcemy lepiej poznawać siebie i Jezusa, próbujemy wspierać się nawzajem i powierzać nasze sprawy Bogu. Modlitwa jest oparta o Nieszpory z Liturgii Godzin danego dnia, z elementami modlitwy spontanicznej. Staramy się kończyć ok. godziny 21:00-21:30, odmawiając litanię do św. Józefa - naszego Patrona.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w najbliższy poniedziałek…

Środowisko

Cotygodniowe spotkania odbywają się w małej grupie. Przyjmuje się zasadę, że gdy regularnie uczestniczy 10-12 osób to grupa powinna się podzielić na dwie mniejsze komórki. W Rybniku takich małych grup jest kilka. Są grupy także w okolicznych miejscowościach. Tworzymy większe środowisko rybnicko-wodzisławsko-żorsko-jastrzębskie. Jak to było wspomniane wcześniej, wszystkie grupy spotykają się raz w miesiącu na Eucharystii, którą sprawuje dla nas nasz duszpasterz - ks. Marek Bernacki, proboszcz parafii św. Antoniego. Termin mszy świętej to każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, godzina 19:30. To najlepsza okazja, aby anonimowo przyjrzeć się, kim są i jak się modlą Mężczyźni św. Józefa. A jesteśmy bardzo różnorodni - i pod względem wieku, i wrażliwości, i doświadczenia, i pod wieloma innymi względami. Łączy nas to, że jesteśmy mężczyznami i że stawiamy w życiu na Jezusa, próbując żyć wg Ewangelii na co dzień. I choć mamy takie pragnienia, to ich realizacja nie zawsze i nie w pełni nam wychodzi, dlatego potrzebujemy zarówno czerpać ze zdrojów łaski Bożej (modlitwa i sakramenty), jak i wsparcia braci, którzy żyją wg podobnych priorytetów (świadectwo, rozmowa, przyjaźń).

Raz w roku, zazwyczaj we wrześniu, organizujemy wspólny wyjazd weekendowy - formacja, rekreacja, modlitwa. Od czasu do czasu staramy się także w jednym z naszych miast zorganizować spotkanie o charakterze ewangelizacyjnym z nauczaniem dedykowanym dla mężczyzn.

Wykorzystujemy także kanał kontaktowy w postaci listy mailingowej. Jest to okazja, aby informować się o wydarzeniach, przypominać o terminie mszy świętej, prosić o pomoc lub modlitwę czy dzielić się treściami, które uznajemy za wartościowe nie tylko dla siebie, ale i dla braci. Jeśli chcesz dopisać się do tej listy, to skontaktuj się  z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji o naszym środowisku znajdziesz na http://msjsilesia.pl/ .

Stowarzyszenie

Udział w opisanych spotkaniach ma charakter dobrowolny i nieformalny. Istnieje możliwość także większego zaangażowania poprzez przystąpienie do Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa z siedzibą w Krakowie lub Stowarzyszenia KAHAL z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim.

Więcej informacji o celach stowarzyszeń i ich działalności znajdziesz na stronach internetowych:
http://mezczyzni.net/main/o-nas/stowarzyszenie-mj
Statut Stowarzyszenia MSJ
http://www.kahal.pl/o-nas/

Stowarzyszenie MSJ inicjuje oraz czynnie się włącza w organizację wydarzeń dedykowanych dla katolickich mężczyzn i integrujących męskie środowiska w Kościele. Od dwóch lat jest głównym organizatorem narodowej męskiej pielgrzymki do Częstochowy „Oblężenie Jasnej Góry - mężczyźni u tronu Królowej”. W listopadzie 2018 MSJ zainicjowało Międzynarodowy Kongres Mężczyzn „Oblężenie Wiecznego Miasta” w Rzymie. Głównym tematem kongresu było „Powołanie do świętości”, zaś katechezy głosił kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa. Na zakończenie Kongresu jego uczestnicy wystosowali List Otwarty. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią (link do listu).

Najnowszy projekt MSJ SILESIA - kwartalnik
SPRZYMIERZENIEC. Pismo dla mężczyzn w drodze do nieba.
Zapraszamy do lektury (link tutaj).