• Koronawirus

NAJNOWSZE ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO (Z DNIA 25.03)
    W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO

Wielki Post 2020

Metropolita katowicki podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania:

• sakramentu pokuty i pojednania (w tym stały konfesjonał)
    • wszystkich nabożeństw (także Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali)
    • spotkań formacyjnych
    • spotkań grup parafialnych
    • msze święte będą odprawiane BEZ OBECNOŚCI WIERNYCH
  • Msze na żywo

DO ODWOŁANIA CELEBROWANIE WSZYSTKICH MSZY ŚWIĘTYCH I  TRIDUUM PASCHALNEGO JEST BEZ OBECNOŚCI WIERNYCH!!!

Poza celebracjami kościół pozostaje otwarty jako miejsce na indywidualną modlitwę.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w modlitwę różańcowa o godz. 20.30. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności będzie głos dzwonów o godz. 20.15.

DO ODWOŁANIA POSŁUGA W SAKRAMENCIE POKUTY
    ZOSTAJE ZAWIESZONA!!!

W sytuacjach wyjątkowych JEDYNIE ci wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie.

DO ODWOŁANIA NASTĘPUJE ZMIANA GODZIN WIECZYSTEJ ADORACJI

Od poniedziałku do piątku:

od 9:00 do 17:30

Odwiedziny chorych

DO ODWOŁANIA POSŁUGA WOBEC OSÓB CHORYCH ZOSTAJE OGRANICZONA DO WIATYKU UDZIELANEGO WIERNYM W WYPADKU BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA.

Wtorek: 16.00-17.30
    Środa: 8.30-9.00 i 17.00-17.30
    Czwartek: 8.30-9.00 i 17.00-17.30
    Piątek: Nieczynne

Poniedziałek - Piątek:   8:00-12:00
    Sobota: 8:00-12:00

Figura Maryi w tyle kościoła

KRÓLOWA APOSTOŁÓW

Nabożeństwo do Maryi – Matki, Mistrzyni i Królowej Apostołów – jest pierwszym i najstarszym nabożeństwem w Kościele. Maryja jest punktem wyjścia w dziele zbawienia. Dzięki jej słowom „niech mi się stanie według twego słowa” rozpoczęło się w Jezusie Chrystusie zbawienie świata. Ona jest najpewniejszą drogą i pośredniczką do swojego Syna.

Tytuł „Maryja Królowa Apostołów” przysługuje Maryi ze względu na to, że jako Matka Boża otrzymała misję, aby dać Jezusa Chrystusa apostołom. Od pierwszych chwil czuwała nad rozwojem rodzącego się Kościoła. Jako Mistrzyni Apostołów Maryja po Zmartwychwstaniu przygotowywała ich na przyjęcie Ducha Świętego: umacniała ich wiarę, była dla nich przykładem, przewodniczyła im w Wieczerniku, gdzie odbyły się pierwsze rekolekcje w Kościele. Apostołowie od Niej uczyli się modlitwy i wytrwałości, uczyli się poznawać siebie i przy Niej przygotowywali się do przyszłych zadań.

Maryja formowała ich umysły, wolę i serca, kształtując je na wzór umysłu, woli i serca Jezusa Chrystusa.

Królowa apostołów

Jak wcześniej towarzyszyła Jezusowi, tak potem wspierała swoją modlitwą, przykładem i radą pierwszych apostołów. I tak, jak ich rozumiała i podtrzymywała na duchu, tak też rozumie i wspiera apostołów wszystkich czasów, ponieważ misję rozpoczętą na ziemi kontynuuje nadal w niebie. Z nieba, już jako Królowa, nieustannie opiekuje się Kościołem Chrystusowym, czego daje wyraźne dowody: oświeca nauczających, niszczy herezje, wzbudza powołania, jest Wspomożycielką ludu chrześcijańskiego. Także dziś Maryja jako Królowa Apostołów otacza swoją opieką Kościół i broni go w niebezpieczeństwach. Ma ku temu szczególne prawo, ale też szczególne możliwości: u swojego Syna wyprasza łaski i rozdaje je tym, którzy o nie proszą. W sposób szczególny wspiera apostołów i wszystkie dzieła apostolskie w Kościele, zapewniając im skuteczność i owocność. Ona bowiem, dzięki temu, że została włączona w misję i cierpienia Jezusa, a równocześnie jako wniebowzięta Matka Boża, widzi potrzeby duchowe i materialne każdego apostoła i skutecznie potrafi im zaradzić.

Na witrażu, w tylnej części kościoła widnieje napis „Idźcie na cały świat”. Zadanie to od ponad 130 lat pełnią w Kościele Powszechnym wypełniają Misjonarze Słowa Bożego. A zatem w naszej, misyjnej parafii modlitwa do Królowej Apostołów za misjonarzy, misje katolickie i o powołania misyjne ma szczególne znaczenie. Niech ona Maryja – Królowa Apostołów wyprasza hojne błogosławieństwo dla naszej Parafii i wszystkim misjonarzom, szczególnie tym, którzy kiedykolwiek pośród nas pracowali.